V naší nemocnici jsou přijímáni do péče novorozenci od 30. týdne těhotenství. Jejich péče zajištěna v rámci dvou samostatných oddělení, oddělení fyziologických novorozenců a jednotkou intenzivní péče s intenzivními plně technicky vybavenými lůžky a lůžky v systému rooming in. Oddělení zajišťuje i následnou ambulantní péči v rizikové poradně.
Standardní screeningová vyšetření prováděna na našem oddělení u všech novorozenců:
- vyšetření na kataraktu – průhlednost oční čočky - pomocí ophtalmoskopu
- mezi 48. -72. hodinou života je povinně odebrána krev na vyšetření metabolických vad, hypothyreozy (porucha štítné žlázy), CAH (onemocnění nadledvin), cystickou fibrózu, SMA (svalovou muskulární atrofii) a SCID (porucha imunity)
- ultrazvukové vyšetření kyčlí
- ultrazvukové vyšetření ledvin (vyhledávání přítomnost vrozených vývojových vad)
- vyšetření sluchu pomocí otoakustických emisí nebo BERY (vyšetření elektrických potenciálu mozkového kmene na akustický podnět)
Oddělení fyziologických novorozenců
Oddělení je součástí šestinedělí a poskytuje péči fyziologickým novorozencům v systému rooming in (dítě na pokoji společně s matkou). Děti maminek po císařském řezu nebo po komplikovaném porodu jsou první dny dle stavu maminky umístěny na observačním boxe.
Po porodu je miminko standardně uloženo na hrudník maminky k prvnímu seznámení, ale také současně k dotepání pupečníku, který přerušujeme až po 2-5 minutách. Pokud si tatínek přeje, může si pupečník přestřihnout sám. Při dobrém klinickém stavu novorozence je dále umožněn při přítomnosti další osoby (otec, dula, doprovod..) bonding po dobu 2 hod přímo na porodním pokoji. V průběhu bondingu podporujeme časné přiložení k prsu, samopřisátí, ev. s malou dopomocí. V případě, že je maminka sama, je miminko umístěno na výhřevné lůžko v její bezprostřední blízkosti a bonding je prováděn intermitentně. Posléze je novorozenec společně s matkou převezen na oddělení šestinedělí. Na pokoji má každé miminko vlastní pojízdnou postýlku vybavenou monitorovacím přístrojem Baby Sense. U dětí po císařském řezu umožňujeme krátký kontakt s maminkou hned na operačním sále a poté provádíme odložený bonding (cca 1 hodinu po porodu) na pooperačním pokoji v přítomnosti otce.
V prvních hodinách života je u všech novorozenců standardně aplikován vitamín K intramuskulární injekcí. Pokud rodiče před porodem či při porodu vysloví přání o jeho podání v kapkách, je jim vyhověno, pokud to klinický stav novorozence dovolí. Vitaminu K mají novorozenci nedostatek, je nutný pro prevenci krvácivé (hemorrhagické) choroby.
Již od porodu je věnována největší pozornost kojení. Naším cílem je, aby co největší procento novorozenců odcházelo z našeho oddělení kojeno, neboť mateřské mléko je nejideálnější výživou pro každé dítě. V průběhu pobytu se pravidelně 1-2x denně sleduje hmotnost novorozence. V prvních 3 dnech života je jeho hmotnostní úbytek 5-10 % zcela fyziologický. Děti se prsu přikládají dle libosti, většinou v intervalu 2-4 hod. Pouze v indikovaných případech je nutné kojení vážit. O nutnosti dokrmu (z medicínského důvodu – hypoglykemie) je matka informována. Dle množství mateřského mléka jsou tyto děti dokrmovány pasterizovaným cizím mateřským mlékem. Na oddělení je většinově v denním provozu přítomna vyškolená laktační poradkyně.
Od 2. dne života je na kůži novorozence monitorována žloutenka, a to pomocí kontaktního přístroje bilirubinometru. Při vyšší hodnotě je stanovena hladina bilirubinu v krvi a popřípadě zahájena fototerapie. Mezi 2.- 4. dnem života je po domluvě s matkou snesen pupeční pahýl nebo je ponechám ke spontánním odpadnutí. V průběhu hospitalizace jsou prováděna u všech novorozenců doporučená screeningová vyšetření.
Podmínkou propuštění je dobrý klinický stav novorozence, nastupující laktace, zastavení hmotnostního úbytku a nevýznamná žloutenka a samozřejmě i přání matky. Propuštění po spontánním porodu je většinou mezi 48. - 72. hodinou, po císařském řezu 4. - 6. den. Individuální přání, ambulantní porod a časnější propuštění je po dohodě možné.
Oddělení šestinedělí nabízí:
- 3x nadstandardní pokoj (jednolůžkový)
- 9x standardní pokoj (dvoulůžkový)
- 1 pokoj IMP (třílůžkový)
- dle obsazenosti oddělení je možné hospitalizovat na druhém lůžku otce
Návštěvy denně: standardně bez omezení (ideálně po 10:00 hod), v současné epidemiologické situace jsou zatím návštěvy omezeny pouze na tatínky a dobu 14:00-16:00 hod dle pravidel návštěvy v nemocnici.
Návštěvy jsou umožněny přímo na pokoji. Je vhodné, aby nebylo dotčeno soukromí každé maminky na více lůžkových pokojích.
Rodičům může v péči o miminko pomoci nová kniha „Co nás čeká na porodnici a co doma“, která obsahuje mnoho rad a vysvětlení problémů, se kterými se mohou rodiče setkat nejen na porodnici, ale i dále v domácím prostředí. Autory jsou MUDr. M. Dokoupilová a MUDr. M. Gregora.
Oddělení intenzivní novorozenecké péče
V roce 2014 byla otevřena nově vybudovaná jednotka intenzivní péče. Myšlenkou celého oddělení je co nejvíce přiblížit nemocné či nezralé dítě rodičům, proto oba rodiče mají za svým dítětem zcela neomezený přístup a jsou brzy zapojeni do péče. Celé oddělení je nejen špičkově medicínsky vybaveno, ale je i vizuálně ztvárněno tak, aby prostředí co nejvíce připomínalo domov, a ne nemocnici.
Na tomto oddělení je poskytována péče jak nezralým novorozencům již od od 30. týdne těhotenství, tak donošeným novorozencům nejčastěji s poruchou poporodní adaptace nebo rozvojem jiných patologických stavů (infekce, metabolické rozlady, vrozené vývojové vady).
Dále do péče přijímáme novorozence z Perinatologických center v Praze a v Plzni, kteří k nám regionálně spadají. V neposlední řadě máme spolupráci s Klinikou dětské chirurgie v Motole, pro kterou poskytujeme následnou péči pro novorozence z celé České republiky, kteří čekají na definitivní chirurgické řešení především vrozených vývojových vad (atrezie jícnu, ileostomie).
Oddělení se skládá ze dvou boxů s celkem 10 intenzivními lůžky vybavené nejmodernější technikou. Každé místo je vybavené inkubátorem či výhřevným lůžkem, monitorem ke snímání životních funkcí a infuzními pumpami. Na oddělení se standardně používá neinvazivní ventilační podpora (nCPAP), některých případech i krátkodobá umělá plicní ventilace. Nedílnou součástí oddělení jsou dva pokoje pro maminky (1 pokoj dvoulůžkový, 1 pokoj třílůžkový), které umožňují péči v systému rooming in po stabilizaci stavu miminka. Centrální monitorování je možné na celém oddělení včetně pokojů maminek.
Součástí týmu v péči o nezralé novorozence je rehabilitační sestra, která dle nutnosti již na porodnici zahajuje dechovou rehabilitaci, orofaciální stimulaci či rehabilitaci dle Vojty.
Návštěvy: na jednotku intenzivní péče včetně pokojů maminek je umožněn přístup pouze rodičům, a to 24 hodin denně. Z hygienicko-epidemiologického hlediska není umožněn přístup malým dětem, sourozencům ani ostatním rodinným příslušníkům.
Rodičům, kterým se miminko narodilo předčasně, může pomoci také kniha „Narodilo se předčasně“, která provází rodiče prvním rokem nedonošeného dítěte. Autorkami jsou MUDr. Milena Dokoupilová, MUDr. Barbora Fišárková, Lenka Novotná a kol.
Poradna pro rizikové novorozence
V rizikové poradně jsou sledováni všichni novorozenci narození pod 35+0 týden těhotenství a novorozenci s problematickým poporodním průběhem. Současně se v ambulanci věnujeme problematice neprospívání a ABKM. Ambulantní kontroly jsou prováděny v ambulanci při dětském oddělení v přízemí nemocnice. Další následná ambulantní péče (neurologická, oční a pneumologická) je k dispozici v areálu nemocnice.
Ordinace: každou středu a čtvrtek 14:00 - 18:00 po předchozím objednání na tel. čísle 311 554 013.
Předporodní kurzy péče o novorozence
- Probíhají každé 2. a 4. pondělí v měsíci od 13.30 hod v prostorách jídelny v suterénu budovy.
- Objednat se je možné na tel.: 311 554 542.
Kurz Poskytnutí první pomoci dětem do 1 roku věku
- Termíny se vypisují dle účasti 1x/1-2 měsíce.
- Maximální počet účastníku 10.
- Objednat se je možné na tel.: 311 554 542.