Před darováním krve a jejích složek je nutné se seznámit s Poučení pro dárce krve
Kdo může být dárcem krve
Darovat krev může každá zdravá osoba ve věku 18-65 let, jako prvodárce se přijímají osoby do 60-ti let. Dárce nemusí být občan ČR,ale měl by zde mít alespoň dlouhodobý pobyt a v každém případě s ním musí být možná dobrá komunikace v češtině. Musí se prokázat platným občanským průkazem (mimořádně pasem) a průkazem zdravotní pojišťovny v ČR.
Omezení dárcovství
Darovat krev nemohou osoby, které v minulosti prodělaly infekční žloutenku, zejména typu B nebo C, syfilis, tuberkulózu, některé tropické choroby.
Po jiných infekčních chorobách jsou z dárcovství vyřazeni pouze dočasně (1 až 2 roky po úzdravě) – např. infekční žloutenky typu A, infekční mononukleóza, brucelóza, borelioza, kapavka a pod.
Při neinfekčních chorobách různých orgánů (srdce, plíce, trávicí trakt, ledviny, játra a pod.) jsou dárci zpravidla vyřazováni dočasně nebo trvale, podle závažnosti onemocnění. V každém případě nemohou darovat krev osoby s nádorovým postižením.
Po chirurgických výkonech, včetně piercingu a tetování, je možné darovat krev nejdříve až za 6 měsíců.
Trvale vyřazeni jsou dále lidé s cukrovkou, těžkými formami alergie, lidé trpící epilepsií, hemofilici a osoby, které byli v minulosti léčeni hormóny hypofýzy (podvěsku mozkového) – např. růstovým hormonem.
Z dárcovství jsou též vyloučeny osoby ze skupin se zvýšeným rizikovým chováním, zejména vzhledem k nákaze HIV, jako jsou osoby provozující prostituci, závislé na drogách, alkoholu, ale též muži, kteří provozují vzájemný pohlavní styk.
V řadě případů – např. u alergií, užívání léků, apod. – rozhoduje lékař o způsobilosti k odběru po individuální konzultaci s dárcem.
Podle současných pravidel platných v EU mohou ženy darovat plnou krev nejvýše 4 x do roka a muži 5 x do roka.
Nejkratší interval mezi odběry je na našem oddělení 10 týdnů. Jeden odběr krve činí 450 ml.
Některé zdravotní a jiné okolnosti mohou být dočasnou překážkou v darování krve. Je proto nutné zohlednit je při volbě vhodného termínu pro Váš odběr.
- ženy a dívky by neměly darovat krev v období menstruace a 2 – 3 dny po jejím skončení
- po vytržení zubu, případně drobném chirurgickém zákroku v ústech, vyčkejte s návštěvou našeho oddělení 7 dnů
- po menším chirurgickém zákroku, kdy byl použit jednorázový materiál na šití ( např. odstranění pihy), vyčkejte s darováním krve do úplného zhojení rány
- po menším chirurgickém zákroku i s použitím endoskopu a nebo katetru je nutno vyčkat 6 měsíců
- také po operaci, při níž Vám byla podána transfúze je nutno do dalšího odběru krve u nás vyčkat 6 měsíců
- akupunktura, stejně jako kosmetické zásahy s použitím jehel ( naušnice, tetování, piercing) mají za následek 6 měsíců pauzu
- po těhotenství ukončeném porodem, ale i potratem nebo interrupcí je s darováním krve nutno vyčkat 6 měsíců po vyjmutí plodu, po ukončení kojení je třeba vyčkat 1 měsíc
- přisáté klíště - vyčkat 1 měsíc
- běžné infekce a virózy - 14 dní
- po dobrání antibiotik - 14 dní
V některých případech jako například
- očkování
- užívání léků ( antikoncepce není překážkou)
- pobytu v tropických ( nákazových) oblastech
se rozhoduje individuálně a je proto žádoucí poradit se s lékařem ( tel. 311 559 401)
Případné další dotazy můžete konzultovat na tel.č. 311 559 402 nebo e-mailové adrese: darci@nemocnice-horovice.cz.
Jak se připravit na odběr
Drobná omezení, spojená s přípravou na odběr, se týkají převážně stravování a začínají platit 24 hodin před předpokládaným odběrem. Den před odběrem, ani v den odběru se nedoporučuje zátěžové cvičení ve fitness centrech, může zkreslit některé hodnoty. Stejně ale může působit i hladovění !!!
Ke stále přežívajícím omylům patří domněnka, že k darování krve je nutno přijít nalačno, ale právě to občas vede i k pocitu slabosti po odběru. Kdo je zvyklý snídat, nemusí snídani vynechávat( u nás k občerstvení dostanete - čaj, kávu a rohlík). Stačí jen trochu upravit skladbu jídla, to znamená 24 hodin před plánovaným odběrem nejíst tučnou stravu, nepít alkoholické nápoje a mléko.