Zvýšili jsme kapacity operací nosohltanových mandlí a to bez dlouhého čekání

3. 1. 2025

Oddělení ORL Nemocnice Hořovice zvýšilo počet operací nosohltanových mandlí (adenotomií) u dětí, a to bez dlouhého čekání. „Stačí mít doporučení od ORL lékaře. Operace jsme rozšířili ve spolupráci s dětským oddělením,“ vysvětluje MUDr. Jitka Techmanová, specialistka na léčbu ušních, nosních a krčních onemocnění u dětských pacientů.

Kdy je dobré odstranit nosohltanovou mandli?

Jestliže pacient trpí na opakované infekce horních cest a zůstane mu po nich trvale zvětšená – zduřelá – nosohltanová mandle. Také když má dlouhodobě ucpaný nos, chrápe, a přes den dýchá ústy. Dále pokud trpí na opakované záněty středního ucha a horních cest dýchacích nebo u něj dochází ke krátkodobým zástavám dechu ve spánku.

Existuje alternativa k adenotomii?

Adenotomie – odstranění nosohltanové mandle – není akutní operační zákrok, ale dětem může hodně pomoci. Ze začátku se snaží každý ORL lékař nasadit konzervativní léčbu – mořskou vodu, nosní kapky, případně antihistaminika a lokální kortikoidy. Až když to nepomůže, doporučí odstranění zvětšenou mandli, která je příčinou problémů.

Od jakého věku může dítě tento výkon podstoupit?

Neexistuje žádná absolutní věková hranice. V naší nemocnici provádíme tyto výkony u pacientů od 2 let věku. Dalším kritériem je minimální hmotnost dětského pacienta, která musí činit alespoň 10 kilogramů. Nejčastěji však operujeme děti předškolního věku, ale výjimkou nejsou ani dospívající pacienti.

Provádíte výkon v celkové anestezii?

Ano. Dítě dostane nejprve premedikaci – lék, který ho zbaví stresu a strachu z operace. Je po něm uvolněnější, klidnější a nepláče. Jeden z rodičů ho pak může doprovodit až před operační sál, kde ho přebírá náš operační tým. Podáme mu anestetika a začínáme operovat.

Jak dlouho operace trvá? Co se děje po ní?

Samotná operace trvá v průměru 15–20 minut. Celá procedura od uspání po probuzeni může zabrat 30-35 minut. Pacienta po probuzení přebírá pediatr se zdravotní sestřičkou a z operačního sálu ho převezou zpět na monitorované lůžko dětského oddělení. Tady zůstává spolu s rodičem přibližně dalších 4-6 hodin. Dítě je po celou dobu pod dohledem zdravotníků na monitoru a my za ním průběžně docházíme na kontroly. Před tím, než ho propustíme domů, uděláme kontrolní ORL vyšetření a poučíme rodiče, jak o něj dál pečovat doma.

Má dítě po výkonu dodržovat šetrnější režim? 

Samozřejmě. První den po výkonu nemá smrkat a musí zvýšit hygienu dutiny nosní – dezinfikovat ji, například mořskou vodou. Může mít i trochu zvýšenou teplotu. Kdyby přetrvávala více dnů, je lepší vyhledat spádovou ORL ambulanci.

První dva dny také doporučujeme, aby s dítětem rodiče zůstali doma. Poté už může ven na kratší procházku, ale bez fyzické zátěže – žádná jízda na kole, ani jiné sporty. Je důležité, aby dva týdny po výkonu dítě dodržovalo klidový režim, než se nosohltan zhojí. A minimálně prvních 10 dnů po operaci doporučujeme, aby zůstalo mimo dětský kolektiv a předešlo se tím možné virové či jiné nákaze.

Jaký přínos má adenotomie pro pacienta?

Po odstranění zvětšené nosohltanové mandle se mu uvolní nosohltan a opět lépe dýchá i nosem. Méně častěji ho trápí záněty středního ucha a onemocnění horních dýchacích cest. Dříve odstraněná nosohltanová mandle často opět dorůstala – docházelo k recidivě. Nyní nosohltanovou klenbu po zákroku kontrolujeme optickým přístrojem (endoskopem), abychom zamezili případné recidivě.   

Jak mohou rodiče dítě na výkon/adenotomii objednat?

Na operaci se objednají přes sekretariát dětského oddělení na telefonním čísle 725 359 563.

Potřebují doporučení od lékaře?

Ano. Od jejich ošetřujícího ORL lékaře.