Velká neonatologie na malém městě po deseti letech

22. 8. 2024

Historie porodnice a současně novorozeneckého oddělení Nemocnice Hořovice sahá až do roku 1961. V letech 1975-2000 se tu narodilo 400-700 dětí ročně. Od roku 2005 se porodnost začala výrazně zvyšovat, v roce 2008 proběhla úplná rekonstrukce novorozeneckého oddělení, porodních sálů a šestinedělí a v roce 2010 se zde narodilo již 1386 novorozenců. Od této doby se porodnice řadí počtem porodů a narozených dětí mezi největší ve Středočeském kraji.

„V roce 2011 jsem nastoupila do dobře fungující porodnice městského typu s cca 1400 porody ročně,“ říká neonatoložka MUDr. Milena Dokoupilová. Nabídku od majitele nemocnice v Hořovicích, Sotiriose Zavalianise, přijala jako velkou výzvu pro využití svých znalostí a zkušeností, které získala za 18 let v perinatologickém centru u Apolináře. Dostala možnost vybudovat od základu zcela nové centrum, sestavit tým lékařů a sester. První roky nebyly vůbec jednoduché, neboť pro vysokou specializaci oboru se personál sháněl velmi obtížně. Cílem bylo vybudovat kvalitní perinatologické centrum intermediární péče.

První čtyři intenzivní lůžka jsme otevřeli v rámci observačního boxu oddělení fyziologických novorozenců a do péče jsme v roce 2011 začali přijímat děti narozené od 33. týdne těhotenství. V těchto prostorech jsme pracovali 2 roky, posléze pro zvyšující se počet porodů jsme museli počet lůžek rozšířit na osm. Observační box pro fyziologické novorozence jsme vytvořili z jiného pokoje na oddělení šestinedělí, abychom byli schopni se postarat téměř o všechny novorozence, kteří po porodu vyžadovali intenzivní péči,“ konstatuje primářka.

Současně započala příprava projektu zcela nové Jednotky intenzivní péče pro novorozence s 10 lůžky intenzivní péče a 5 lůžky v systému rooming in pro nemocné nebo nezralé novorozence od 30. týdne těhotenství. Stavba byla zahájena v roce 2012 jako nová přístavba ke stávající budově. „Již od samého začátku jsem se mohla vzhledem ke specializované péči aktivně podílet na všech návrzích, přípravách, což určitě přispělo k dokonalosti oddělení jak po technické, tak i designové stránce,“ chválí si paní primářka.   

A 18. 8. 2014 bylo toto oddělení slavnostně otevřeno. V témže roce jsme poprvé v historii hořovické nemocnice obdrželi statut Perinatologického centra intermediární péče, který nás zařadil mezi 27 porodnic ČR poskytující péči o nezralé a nemocné novorozence. 

Jednotka intenzivní péče je vybavena tou nejmodernější technologií s možností centrálního monitorování dětí na pokojích maminek. Moderní inkubátory, výhřevná lůžka, ventilační přístroje a další vybavení poskytují novorozencům vysoký komfort i při závažnějších stavech. 

Snažili jsme se vybudovat místo, které nebude působit studeně a sterilně, ale naopak aby vzbuzovalo pro rodiče dojem domácího prostředí, pohody a klidu. Situace, kdy se dítě narodí předčasně nebo s nějakými problémy klade na personál i rodiče dětí velkou psychickou zátěž. Potřeba středně a lehce nezralých dětí je jiná než dětí z nižších týdnů těhotenství. Většina potřebuje jen klid, teplo, spoustu trpělivosti. Naučit se sát, a hlavně být v kontaktu s rodiči. Našim cílem od začátku bylo co nejvíce, a hlavně co nejčasněji právě rodiče do jejich péče zapojit, abychom co nejvíce snížily pocit jejich strachu a bezmoci. Je potřeba jim všem být oporou a vytvořit vhodné zázemí. Zcela neomezené návštěvy obou rodičů jsou pro nás od samého otevření samozřejmostí.

Základním stavebním kamenem každé dobré neonatologie je výborně fungující oddělení fyziologických novorozenců. To naše disponuje 24 lůžky. V současné době při celorepublikovém poklesu porodů se více soustřeďujeme na vytvoření rodinných pokojů, aby mohli být oba rodiče součástí péče o novorozence v prvních hodinách či dnech po porodu. V roce 2023 jsme se stali nelepší porodnicí středočeského kraje.

Na naší porodnici se za posledních 10 let narodilo 16 908 novorozenců, téměř 3000 z nich potřebovali naši jednotku intenzivní péče. Nejmenší miminko, které se u nás narodilo i zůstalo vážilo 980 g, největší 5700 g. Důvody, pro které se novorozenci dostanou na jednotku intenzivní péče jsou rozdílné. V 60 % se jedná o nezralé děti, které se narodí před 37. týdnem těhotenství, u donošených novorozenců se jedná především o poruchu poporodní adaptace, hypoglykemii, hypoxii, infekci či vrozené vývojové vady.

Týden těhotenství   Počet dětí narozených na naší porodnici v letech 2014–2023          
<30. t.t.   21          
31. t.t.   15          
32. t.t.   70          
33. t.t.   100          
34. t.t.   168          
35. t.t   303          
36. t.t.   433          

 

Porodní hmotnost Počet dětí narozených na naší porodnici v letech 2014–2023
< 1000 g 5
1000–1499 g 46
1500–1999 g 210
2000–2499 g 671

Speciální spolupráci máme s Klinikou dětské chirurgie ve fakultní nemocnicí Motol, odkud přijímáme do péče novorozence před nebo po různých chirurgických výkonech většinou pro vrozené vývojové vady. Dále spolupracujeme s Perinatologickými centry intenzivní péče v Praze a Plzni, od kterých si přebíráme regionální pacienty k doléčení. Za deset let jsme z těchto pracovišť přijali celkem 302 novorozenců.

Aby péče byla komplexní, staráme se o naše děti v poradně pro rizikové novorozence a v specializovaných ambulancích v rámci dětského oddělení, se kterým úzce spolupracujeme.  

Jelikož nás zajímá, jak naše děti, které to měly na začátku trochu složitější, vyrůstají dál, pořádá naše oddělení pod vedením vrchní sestry Mgr. Přádové každoročně Zahradní slavnosti v zahradě Hořovického zámku. Účastní se jí aktuálně tříleté děti, které měly start do života nejtěžší.

Podílíme se i na celonárodním vzdělávání lékařů a sester pořádáním úspěšné konference Dny novorozeneckých kazuistik, která v roce 2024 proběhla na zámku Zbiroh již po osmé. Ročně se jí účastní přes 200 účastníků z celé republiky a Slovenska.

Jednotka intenzivní péče v hořovické nemocnici slaví již desetileté výročí. Díky původně velmi modernímu a nadstandardnímu vybavení neztrácí svůj půvab a mnoho pracovišť se k nám jezdí stále inspirovat.

Vybudovat kvalitní tým sester a lékařů, který kromě odborné kvality má i spoustu trpělivosti a lásky, bylo velmi náročné, ale nám se to povedlo. Bez své vrchní sestry Mgr. Kamily Přádové bych to ale nikdy nedokázala. Každý člověk v našem týmu má svou nezastupitelnou roli a každého si velmi vážím. Všem patří můj obdiv a dík, že jsme někde v polích tohle dokázali,“ nakonec komentuje primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová. 

Galerie