Úspěch lékařky a sester z Nemocnice Hořovice. Mohou získat prestižní ocenění

16. 10. 2024

Primářka neonatologického oddělení Milena Dokoupilová, vrchní sestra Kamila Přádová a neonatologická sestra Anna Tušková, všechny z Nemocnice Hořovice, mohou získat za svou obětavou a celoživotní práci významné ocenění. Postoupily totiž mezi nominované na letošní Cenu purpurového srdce. Uděluje se zdravotníkům, kteří se významným způsobem podílejí na péči o předčasně narozené nebo nemocné děti.

„Nominace mě moc těší. Je to pozitivní zpětná vazba od rodičů dětí, kterým jsem byla nablízku při jejich nelehkých začátcích. Snažím se pečovat nejen o děti, ale i o psychický stav rodičů, protože je velmi důležité být oporou celé rodině. Společně se pak všechno lépe zvládá," řekla primářka Milena Dokoupilová.

O čerstvě narozené děti se stará už tři desítky let. A jak sama přiznává, i po letech ji počátek lidského života dojímá. Začínala v pražské nemocnici U Apolináře, kde strávila dlouhých osmnáct let. Když pak dostala nabídku vybudovat novou větší porodnici v Nemocnici Hořovice, chvíli o ní musela přemýšlet.

„Ale protože mám ráda životní výzvy, tak jsem si řekla, že to zkusím. A musím říct, že jsem toho od té chvíle nikdy nelitovala,“ řekla Dokoupilová.

Hořovická porodnice má dnes status perinatologického centra, což znamená, že se tam mohou starat o nedonošené děti. Nejmenší miminko, které se u nich narodilo, vážilo 980 gramů. U předčasně narozených dětí je nutná nejen speciální péče, ale hrozí jim i řada zdravotních problémů. Podle Mileny Dokoupilové je proto nesmírně důležitá komunikace s rodiči.

„Je dobré, aby rodiče věděli, do čeho vstupují. Musí vědět, že nebudou moct mít dítě u sebe. Navíc se ho většinou hodně bojí. Proto je zásadní, aby se o něj maminka začala starat co nejdřív. Komunikace s rodiči představuje 50 až 70 procent práce novorozeneckého oddělení,“ vysvětlila primářka. A do péče o miminka se snaží zapojit i tatínky.

„Když si na to sami netroufnou, dostanou to třetí den befelem. Jde jenom o to překonat strach,“ usmála se Dokoupilová. Nemocnice Hořovice získala v této anketě nejvíce nominací. A čím si to primářka vysvětluje? „Prostředí i špičkové vybavení našeho oddělení nám umožňuje poskytovat péči na vysoké úrovni, kterou se snažíme doplnit dostatečnou empatií a nekonečnou trpělivostí," vysvětlila Dokoupilová.

Vrchní sestra Kamila Přádová se neonatologii věnuje 27 let. Nejprve pracovala v Praze, ale 12 let už působí v Hořovicích. Byla u zrodu JIP neonatologického oddělení v Nemocnici Hořovice. „Nominace na Cenu purpurového srdce si nesmírně vážím a děkuji všem, kteří hlasovali. Není pro mě větší ocenění, než spokojenost rodičů našich nejmenších pacientů," řekla Přádová.

 „Nominace pro mne znamená opravu hodně. Vnímám to jako odměnu za moji práci, kterou dělám srdcem a mám ji opravdu ráda. Na našem oddělení se setkáváme s rodiči někdy v opravu těžkých chvílích. Také jsou zde rodiny, které u nás stráví několik týdnů, občas i měsíců, a to si vzájemně utkvíte v paměti. Myslím si, že moje nominace vznikla hlavně kvůli empatickému a laskavému přístupu a snaze být rodičům za každé situace oporou. I díky tomu můžeme zde společně zažívat hezké chvíle, na které pak všichni rádi vzpomínáme," prohlásila neonatologická sestra Anna Tušková. Je přesvědčena, že Nemocnice Hořovice získala tři ocenění právě pro svůj profesionální, ale zároveň stále lidský přístup. „Nominaci vnímám jako úspěch celého neonatologického oddělení hořovické nemocnice, protože jsme zde jeden tým a jedna bez druhé bychom takto skvělé výsledky neměly," uzavřela Tušková.

Hlasovat pro zdravotníky lze do konce října zde.

 

Zdroj: Berounský deník, autor: Jana Hájíčková, 12. 10. 2024