„Telemetrické monitorování pacientů přináší mnohem více klidu.“ říká primářka Interny M. Veverková

3. 11. 2014

Nemocnice Hořovice prochází v posledních letech intenzivním rozvojem stavebním, technickým i personálním, to je evidentní a dobře známá skutečnost. Součástí nově rekonstruovaných oddělení jsou vždy pokoje intermediární péče s komplexně vybavenými monitorovanými lůžky. Další technickou novinkou je používání tzv. EKG telemetrie, které umožňuje bezkontaktně nepřetržitě sledovat srdeční rytmus hospitalizovaných pacientů standardního oddělení.

„Na interním oddělení můžeme toto zařízení použít současně u 12 pacientů, což představuje téměř polovinu našeho lůžkového fondu,“ říká Markéta Veverková, nová primářka hořovické Interny.  Pacienti jsou v případě použití telemetrie „zatěžkáni“ EKG snímačem, který nosí po dobu 24 hodin denně na krku a prostřednictvím něhož je trvale snímán jejich EKG rytmus, který je v aktuálním čase přenášen na centrální monitor umístěný na pracovně sester a lékařů. Nemocní nejsou při monitorování nijak omezeni v pohybu po oddělení a jeho nejbližším okolí.

Často hospitalizovanými pacienty interního oddělení jsou lidé s poruchou srdečního rytmu, s infarktem myokardu, srdečním selháním a podobně. Všechny tyto stavy mohou být komplikovány závažnou srdeční arytmií, která v případě, že by nebyla včas zachycena, mohla by v průběhu několika minut skončit i úmrtím pacienta. „Zejména v nočních hodinách v době spánku mohou být tyto stavy enormně nebezpečné,“ vysvětluje primářka Veverková. Pomocí EKG telemetrie je možno tyto stavy v případě potřeby okamžitě zachytit a řešit. „Jeden příklad za všechny: v nedávné době byla na EKG telemetrii u pacienta, který náhle upadl do bezvědomí, zachycena nejzávažnější porucha rytmu, tedy fibrilace srdečních komor, která byla díky této metodě nejen včas zaznamenána a identifikována, ale zejména efektivně léčena - pacient po neodkladně realizované defibrilaci rychle nabyl vědomí a stav zůstal zcela bez následků,“ dodává hořovická internistka.

 Stejně jako na interním oddělení mohou tyto přístroje výrazně zkvalitnit péči i na odděleních dalších, např. při pooperační monitoraci či v neurologii k zachycení arytmie, jež může být příčinou cévní mozkové příhody. „Z pohledu lékaře, který zažil období, kdy nebylo možno ve velkém rozsahu telemetrickou monitoraci EKG používat, mohu říci, že nám současný stav přináší mnohem více klidu ve dne i v noci“, konstatuje hořovická primářka.