Porodnice otevřela komfortní rodinné pokoje

3. 9. 2024

Se svými nejbližšími a v prostředí, které se nejvíce podobá domovu. Tak mohou první hodiny a dny po narození potomka nově prožít maminky v Porodnici U Sluneční brány v Nemocnici Hořovice.

„Otevřeli jsme pro ně dva nové nadstandardní rodinné poporodní pokoje. Od opuštění porodního sálu až do propuštění domů zde mohou po celou dobu s miminkem pobývat nejen rodiče, ale i starší sourozenec,“ říká primářka neonatologického oddělení hořovické nemocnice MUDr. Milena Dokoupilová.

Hořovická porodnice již řadu let umožňuje tatínkům, aby byli přítomni nejen u celého porodu, ale mohli s maminkou a novorozencem zůstat i na oddělení šestinedělí. Nové komfortní rodinné pokoje nyní otevřela kvůli zájmu maminek, které si přály mít u sebe celou rodinu.

„Podporujeme tím utváření pevnějších rodinných vztahů od prvopočátku,“ konstatuje primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Leoš Teslík, I.F.E.P.A.G.

Nové rodinné pokoje, které vznikly během půlroční přestavby tří menších pokojů, mají přibližně 30 metrů čtverečních a nachází se jen pár kroků od porodních sálů.  Dosud měli rodiče na nadstandardních poporodních pokojích k dispozici jen oddělená lůžka. Nyní je v každém ze dvou rodinných pokojů velké dvoulůžko, které je vysoké, aby se z něj matkám lépe vstávalo. Součástí je kuchyňská linka, pohodlné křeslo s kojícím polštářem, stůl se židlemi a velkoplošná televize.

I po císařském řezu

Oba rodinné pokoje mají vlastní prostorné sociální zařízení s bezbariérovým sprchovým koutem. „Pobývat zde mohou ženy po spontánním porodu i po císařském řezu. Pro ně zde máme monitorovací jednotku propojenou se sesternou,“ popisuje primářka Dokoupilová.

Stejně jako na ostatních pokojích, i na rodinných pokojích mají matky novorozence nepřetržitě u sebe. Lékaři a sestry z novorozeneckého oddělení za nimi dochází a trpělivě je učí, jak správně o miminko pečovat. A nejen je, ale i otce. „Tatínkové si péči o novorozence u nás osvojí rychleji, než když se s ním blíže seznamují až teprve po návratu domů,“ prozrazují sestry z hořovické porodnice.

Pobyt na rodinném pokoji stojí 3 500 Kč za den. S tím, jak se hořovická nemocnice neustále rozrůstá, je jen otázkou času, kdy ke dvěma rodinným poporodním pokojům přibydou další. Již nyní je ale jisté, že rezervovat si je rodičky nemohou. „Porod si naplánovat neumíte. Maminka má v těhotenské průkazce nějaký termín, ale kdy přesně porodí, nikdo neví. Když bude volno, pokoj nabídneme,“ dodává primářka Milena Dokoupilová.

Hořovická Porodnice U Sluneční brány je největší ve Středočeském kraji. Nabízí moderní a zcela samostatné porodní pokoje a nadstandardní služby pro rodičky i jejich blízké. Již 10 let má statut Perinatologického centra intermediární péče s jednotkou intenzivní péče pro novorozence, která pečuje o většinu zde narozených dětí již od 30. týdne těhotenství, bez nutnosti překladu na vyšší pracoviště, což je pro rodiče velkým přínosem.