Kdy se poprvé setkáváte s budoucí rodičkou?
Bc. Petra Jungwirthová: Kdykoli během těhotenství, jakmile žena projeví zájem o tuto službu. Pokud si to po první schůzce přeje, zůstane se svojí vybranou porodní asistentkou v kontaktu celé těhotenství až do porodu a následně i v šestinedělí. Není přitom výjimkou, že individuální péči poptávají pro ženy jejich muži.
Kolik z vás se na programu individuální péče podílí? Co všechno s nastávající maminkou absolvujete?
Mgr. Dana Roková: Aktuálně je nás pět. V základním balíčku jsou dvě šedesátiminutová setkání či konzultace před porodem, dále péče při samotném porodu a vše končí naší návštěvou u klientky na oddělení šestinedělí. Podle jejich požadavků ale můžeme základní balíček rozšířit o další setkání a konzultace.
V čem vidíte největší výhodu pro ženy, když o ně pečuje jedna porodní asistentka?
Mgr. Denisa Lukšíková: Když se s nastávající maminkou případně oběma rodiči poznáme už během těhotenství, navážeme důvěrnější vztah, než když bychom se prvně setkali až při porodu. Při individuální péči jsme klientce k dispozici i na telefonu. Může se tak na vás obrátit, když si není něčím jistá, má obavy, nebo si jen potřebuje s někým popovídat o tom, co se právě děje. Kromě toho, že klientku seznámíme s prostředím porodnice a předáme jí k vyplnění všechny potřebné dokumenty, můžeme ji doprovodit na vyšetření, navštívit při hospitalizaci a v době těsně před porodem držíme pohotovost. V kontaktu jsme i při začátku porodu a přijíždíme na porodní sál současně s naší klientkou.
Mgr. Dana Roková: Samozřejmě dobře známe její porodní přání, máme o ni veškeré informace, a tak je příjem na sál o to jednodušší a kratší. Velkou výhodou je i to, že dobře známe tým zdravotníků z celé nemocnice, s kterými po celou dobu péče komunikujeme, spolupracujeme.
Jaký je zájem o individuální péči?
Mgr. Denisa Lukšíková: Jsou to teprve dva měsíce, co jsme tento program spustily a už máme první šťastné novopečené maminky a s dalšími jsme průběžně v kontaktu. Spokojenost je obrovská. Již teď je naprosto jisté, že zájem o individuální péči potrvá i nadále.
Více informací o individuální péči naleznete na: Individuální péče pro rodičky
Pro těhotné pořádáte předporodní besedy. Mohou si také domluvit individuální konzultace a prohlídku porodnice?
Bc. Veronika Beranová: Ano, mohou. Individuální besedy jsou skvělé pro páry, které se chtějí seznámit s prostředím porodnice soukromě. Nejprve s nastávajícími rodiči probereme, jak probíhá zaevidování těhotné ženy k porodu (check-in), kdy vyrazit do porodnice a co je u nás čeká. Předáme jim také dokumenty potřebné k porodu. Poradíme, jaké věci si mají přibalit na porodní sál a co zabalit na šestinedělí pro maminku a co pro miminko. Poté se přesuneme na porodnici, kde projdeme příjem rodiček a prohlédneme si porodní box. Zde probíráme porodní doby, ukážeme si pomůcky, které používáme, řekneme si o možnostech tlumení bolesti, a co maminku a miminko čeká první dvě hodiny po porodu. Besedu zakončíme prohlídkou šestinedělí a tamního bufetu, kam si v kteroukoliv denní i noční dobu mohou maminky dojít pro svačinu. V nabídce jsou müsli, ovoce, energetické tyčinky určené kojícím maminkám, mléčné výrobky a jiné dobroty, které pravidelně doplňujeme.
Probírají s vámi klientky i porodní plány?
Bc. Martina Zvolánková: Ano. Vždy na ně dojde řeč. A i my se každé rodičky ptáme, jestli nemá nějaké konkrétní přání. Většinou si přeje, co je u nás běžné a standardní. Často tak sama rodička dojde k závěru, že se na všem podle situace domluvíme a není nutné si porodní plán psát.
Co mohou využít rodičky pro tlumení bolestí v hořovické porodnici? O co mají největší zájem?
Bc. Petra Jungwirthová: Metod na tlumení bolesti nabízíme celou řadu. Jako první vždy volíme ty nefarmakologické jako například hydroterapii, aromaterapii, aplikaci tepla, vaginální napářku, polohování, masáže či muzikoterapii. Z farmakologických metod můžeme rodičkám nabídnout v samém počátku porodu spasmolytika, které omezují příliš silné děložní stahy. Velký zájem je o epidurální anestezii. Dále máme léky pro intravenózní podání - tedy do žíly. V závěru porodu rodičky hojně využívají inhalační analgezii - rajský plyn (Entonox). S ním jsou velmi spokojené.
Mohou se maminky během porodu volně pohybovat?
Bc. Martina Zvolánková: Samozřejmě. Celkový pohyb a polohování jsou nedílnou součástí fyziologického průběhu porodu. Rodička se může volně pohybovat i v případě epidurální anestezie nebo při monitorování plodu (CTG), kdy používáme telemetrické sondy, které jsou bezdrátově spojené s kardiotokografickým monitorem.
V jakých polohách nejčastěji rodí?
Mgr. Denisa Lukšíková: Vždy záleží na preferencích rodičky, její fyzické zdatnosti a celkovém průběhu samotného porodu. Mohou rodit v polosedu, na boku, ale i na všech čtyřech.
Jaké pomůcky mohou používat?
Mgr. Veronika Beranová: Pomůcek máme celou řadu. Ať už to jsou gymnastické míče, malé rehabilitační míče - overbally, žíněnky nebo nahřívací polštářky. Oblíbený je Combitreck, což je mobilní porodní systém, který podporuje přirozenou gravitaci a tím pomáhá k přirozenému průběhu porodu. Máme samozřejmě také porodní stoličku a nejnověji i porodní gauč. Ten je teď velkým trendem ve všech porodnicích.
Můžete přiblížit, jak ženy porodní gauč využívají?
Mgr. Dana Roková: V první době porodní především k odpočinku. Je širší a pohodlnější než porodní lůžko. Žena na něm může zaujmout mnoho poloh, při nichž jí partner může být snadno oporou. Na porodním gauči může dokonce dospět i k samotnému porodu dítěte. Gauč je pak pohodlný i první dvě hodiny po porodu při bondingu. To je proces, kdy maminka a miminko jsou v těsném kontaktu – nejlépe kůže na kůži, který pomáhá k tvorbě jejich pevného vztahu.
Zmínily jste, že navštěvujete klientky i po porodu na oddělení šestinedělí…
Bc. Veronika Beranová: Ano, právě v rámci individuální péče…. Myslím, že to má pro maminky velký význam. Často mají k porodu zpětně spousty otázek, které je fajn si společně zodpovědět a vysvětlit proč to tak bylo. Pokud se tak nestane, mohou tyto nezodpovězené otázky ženy trápit ještě dalších spoustu let. Vidím to jako velmi důležité setkání, jak pro novopečené maminky, tak i pro nás, protože dostaneme zpětnou vazbu na naší péči.
Proč by si měly nastávající maminky vybrat hořovickou porodnici?
Bc. Petra Jungwirthová: Protože vstřícné jednání, milou komunikaci a individuální přístup si zaslouží všichni nastávající rodiče. Snažíme se vycházet vstříc porodním přáním rodičky. A samozřejmě podporujeme bezpečný, a přitom přirozený průběh porodu bez nutnosti zásahů.