Hořovická nemocnice patří mezi centra špičkové péče o karcinom rekta

11. 4. 2025

Nemocnice Hořovice se nově stala centrem vysoce specializované péče pro karcinom rekta. Co to znamená pro pacienty? A jak náročné bylo tento statut získat? Na otázky odpovídá MUDr. Július Örhalmi, Ph.D., FASCRS, MBA, garant chirurgického oddělení v Nemocnici Hořovice a předseda Koloproktologické sekce České chirurgické společnosti.

Pane doktore, co vlastně znamená, že naše nemocnice získala statut centra vysoce specializované péče pro karcinom rekta?


Centra vysoce specializované péče vznikla zejména kvůli tomu, aby se zkvalitnila péče o pacienty s diagnózou rakoviny tlustého střeva a konečníku. A aby se péče o tyto pacienty centralizovala do nemocnic, které mají dostatek zkušeností, erudovaný tým a odpovídající výsledky. Dříve se karcinomy rekta operovaly téměř ve všech nemocnicích – šlo o 106 zařízení. V některých z nich se operovalo velmi málo případů ročně, což vedlo k horší kvalitě péče. Například nemocnice, které operovaly míň než 20 pacientů ročně, měly až dvojnásobně vyšší úmrtnost než ta, která jich zvládla více. Cílem tedy bylo zefektivnit a zkvalitnit léčbu.

Kolik pracovišť v ČR tento statut získalo?


Z původních 106 nemocnic bylo vybráno 25 center, která splňují přísná kritéria. Ve středních Čechách ho máme pouze my v Hořovicích a pak v okolí už jen fakultní nemocnice v Praze a Plzni.

Co všechno musela vaše nemocnice splnit, abychom tento statut získali?


Museli jsme doložit výsledky za poslední tři roky. Průměrně jsme museli provést minimálně 25 operací ročně, a to s nízkým počtem komplikací i úmrtí. Výsledky jsme zpracovali ve spolupráci s manažerkou kvality hořovické nemocnice Mgr. Blankou Hoškovou a podali jsme přihlášku. Tu posoudila odborná komise složená ze zástupců Ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven a odborníků.

Kolik operací provedete ročně nyní?


Momentálně provádíme zhruba 30 operací ročně, ale chceme se dostat minimálně na 50 – tedy jednu operaci týdně. V srpnu navíc instalujeme robotický systém Da Vinci, který naši péči ještě posune dál.

Jak je to u vás s minimálně invazivními zákroky?


Naprostá většina operací – přes 90 % – je laparoskopických. Jen zhruba 10 % pacientů končí s trvalým vývodem.

Jaký je průměrný věk pacientů a jaké jsou jejich vyhlídky po operaci?


Průměrný věk pacientů s diagnózou rakoviny tlustého střeva a konečníku je kolem 70 let. Pokud ale přijdou včas, pravděpodobnost úplného vyléčení je až 90 %. Pokud už mají pokročilejší stádium bez metastáz, je šance na vyléčení kolem 60–70 %. Pokud jsou přítomné vzdálené metastázy – nejčastěji v játrech – pak se délka života prodlužuje, ale průměrně se pohybuje kolem dvou let.

Proč je tak důležité nepodcenit prevenci?


Díky prevenci klesl podíl akutních operací z 15 % na pouhých 5 % během posledních dvou let. Pacienti k nám chodí častěji na preventivní koloskopie, což výrazně zvyšuje šanci na včasné zachycení onemocnění. Naše gastroenterologie má navíc statut pracoviště pro screeningové koloskopie.

Jaké jsou typické příznaky karcinomu rekta?


Přítomnost krve ve stolici, změna charakteru stolice, střídání zácpy a průjmu, bolestivost, nadýmání, hubnutí. To všechno by mělo být varovným signálem, že je čas zajít na vyšetření.

Jaké jsou hlavní rizikové faktory?


Kromě genetických predispozic jsou to hlavně kouření, alkohol, nadváha, nezdravý životní styl, cukrovka, nedostatek pohybu a nízký příjem vlákniny.

Jak často by měl člověk chodit na preventivní vyšetření?


Od 50 let věku jednou za 10 let, pokud je koloskopie negativní. Pokud se něco najde, lékař doporučí opakování dříve – třeba za rok, za tři nebo pět let. A samozřejmě při jakýchkoli příznacích nečekat a objednat se ihned.

Jak dlouhé jsou u vás čekací doby?


Pacienti s diagnostikovaným karcinomem dostanou termín operace do měsíce. U preventivních vyšetření záleží na obtížích – termíny jsou od dvou týdnů do tří měsíců.

Kolik máte lékařů ve vašem týmu?


V tuto chvíli máme čtyři až pět lékařů specializujících se na operace tlustého střeva a konečníku. Plánujeme rozšíření týmu na šest lékařů, protože počet operací roste. Děláme přes 200 velkých resekcí ročně a k tomu kolem 400 proktologických výkonů.

Máte pro rostoucí počet výkonů dostatek kapacit?


Operační sály jsou zatím naplněné, proto některé jednodušší zákroky přesouváme do jiného zařízení pro jednodenní chirurgii. Čekáme na dokončení nového pavilonu hořovické nemocnice v roce 2027. Teď zvažujeme také rozšíření provozu na večerní hodiny a víkendy.

Na jak dlouho ministerstvo uděluje statut centra vysoce specializované chirurgické péče v oblasti karcinomu rekta?


Na pět let. Poté se bude znovu přezkoumávat. Očekáváme, že podmínky se zpřísní. Například všichni lékaři budou muset mít atestaci z koloproktologie nebo onkochirurgie, Tři naši lékaři už jsou do tohoto vzdělávání zařazeni. Určitě se navýší i počet výkonů, potřebných k získání statutu centra.

 

Statut „vysoce specializovaná chirurgická péče pro oblast karcinomu rekta“ znamená, že dané zdravotnické zařízení (např. nemocnice) bylo oficiálně uznáno a pověřeno poskytováním chirurgické léčby pacientů s rakovinou rekta (konečníku) na nejvyšší odborné úrovni.

Tento statut uděluje Ministerstvo zdravotnictví ČR a je vyhrazen jen některým pracovištím, která splňují přísná kritéria, např.:

mají špičkově kvalifikovaný tým chirurgů a dalších odborníků,
vykonávají velké množství operací karcinomu rekta, což zajišťuje zkušenost a rutinu,
disponují moderním vybavením a technologiemi,
jsou schopna zajistit komplexní péči – tedy nejen operaci, ale i předoperační diagnostiku, pooperační péči, navazující onkologickou léčbu, případně psychologickou nebo nutriční podporu.
Pro pacienta to znamená, že má přístup k nejkvalitnější možné péči v dané oblasti.