Kdy vyhledat lékaře:
- Opakované zvracení
- Ochablost dítěte, nereaguje na běžná oslovení
- Poruchy hybnosti
- Ztuhlá šíje - dítě nemůže předklonit hlavu
- Mramorová kůže
- Krvavé skvrnky na kůži (po zatlačení neblednou, nemizí)
- Výrazně chladné ruce, nohy
- Setrvalá teplota po 24 hodin bez poklesu - přes 39,5°C měřená v podpaží
- Když dítě málo pije
- Vždy s dítětem mladším 3 měsíců
- Když horečka 3.den neklesá
- Když jste stavem dítěte znepokojeni
Správné snižování horečky u dětí:
Nejčastěji užívané léky obsahují účinnou látku paracetamol a ibuprofen a jsou k dostání kromě tablet i ve formě sirupu či čípku, vhodné pro malé děti. Jsou prodejné volně bez předpisu.
Účinná látka paracetamol - léky: Paralen, Panadol - 10-15mg/kg/dávku do celkové denní dávky max. 50-60mg/kg/den, podávat v intervalu 6 hodin
Účinná látka ibuprofen - léky: Brufen, Nurofen, Ibalgin, Ibuberl - 5-10mg/kg/dávku do celkové denní dávky 20-30mg/kg/den, podávat v intervalu 8 hodin
+ Fyzikální snižování horečky:
Kromě použití léků lze ke snížení horečky použít i tzv. fyzikální metody - především omývání houbou či zábaly. Voda použitá v těchto procedurách nikdy nesmí být ledová, ale vlažná (cca 29-32°). Teplota v místnosti by měla být kolem 24°C.
Pamatujte, že dítě při horečce nesmí být bez dozoru, musí být opakovaně kontrolováno - celé, včetně stavu kůže. Důležité je, aby dostatečně pilo, ideálně vlažné nápoje. Dítěti se snažte zajistit co největší pohodlí a klid, pokud vás něco na jeho stavu znepokojuje, vyhledejte odbornou pomoc.
Zdroj: 1. http://www.cpsjep.cz
2. http://www.who.int/child–adolescent health/New_Publications/CHILD_HEALTH/WHO_ARI_93.30.htm