Charitativní projekt DEKApro Nemocnici Hořovice pomůže vážně nemocným dětem

21. 10. 2024

Peníze z prodeje ručně vyráběných dek uhradí terapie a pomůcky, které nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Zapojit se může kdokoliv. Výroba pokračuje až do jara 2025.

Připomínají pestrobarevné šachovnice, každá je unikátní a kromě toho, že zahřejí, především pomohou malým pacientům z oddělení dlouhodobé a intenzivní ošetřovatelské péče pro děti (DIOP) v Nemocnici Hořovice. Takové jsou deky, které ručně vyrábějí dobrovolníci a nadšenci se srdcem na pravém místě v rámci charitativního projektu DEKApro Nemocnici Hořovice. „Z prodeje dek, které společně háčkujeme, pleteme nebo šijeme získáme finanční částku, kterou podpoříme hořovický DIOP a rodiny dětí, které  jsou zde hospitalizované,“ vysvětluje Gabriela Šejbová z neziskového spolku Babíkov, jenž se snaží začlenit seniory zpět do života například i tím, že pletou chobotničky pro dříve narozené děti v hořovické porodnici.

Počítá se každý čtverec

Do projektu DEKApro Nemocnici Hořovice se může zapojit kdokoliv – děti, maminky, tatínkové, babičky, dědečkové, tety, strýčkové, kamarádi -  prostě každý bez rozdílu věku. Stačí, když uháčkuje nebo uplete z vlny čtverce o velikosti 30 x 30 centimetrů nebo vytvoří rovnou celou deku o velikosti 5 x 6 čtverců. „Počítá se každý čtverec. Barvu i vzor necháme na vás. Vybírejte na ně příjemný materiál, ze kterého byste si umotali deku pro sebe, aby byla hebká na dotek,“ dodává Gabriela Šejbová.

Hotové čtverce nebo celé deky mohou jejich tvůrci zasílat spolku Babíkov (kontaktní údaje zde: https://www.babikov.cz/dekapro/). Pokud k nim jejich tvůrci napíší i svoje jméno a odkud jsou, objeví se na seznamu těch, kteří s charitativním projektem pomohli.

Kdo neumí háčkovat ani plést, může darovat vlny, háčky a jehlice. Případně přispět finančním darem na bankovní konto spolku u Fiobanky číslo 2101741739/2010 nebo pomoci s koordinací projektu, který vyvrcholí na jaře 2025 prodejem a dražbou dek.

Získané finance poslouží k dalšímu zlepšování péče o závažně nemocné děti a jejich rodiny. „Ať už je to financování hipoterapie a canisterapie, kterou není možné hradit z veřejného zdravotního pojištění. Nebo vyškolení personálu v aromaterapii a zakoupení pomůcek na terapii snoezelen pro pacienty s poškozenými smysly,“ říká primářka dětského oddělení a DIOP MUDr. Mahulena Exnerová.

Oddělení dlouhodobé a intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) funguje v Nemocnici Hořovice od září 2018. Jsou na něm hospitalizované chronicky nemocné děti se závažnými život limitujícími onemocněními. V rámci České republiky je hořovický DIOP ojedinělé a velmi specifické pracoviště. Pacientům poskytuje péči nejen o symptomy fyzického zdraví, ale také psychologickou, sociální a spirituální.